Мікроклімат печер і соляних виробок, крім низького вмісту алергенів і полютантів в повітрі, обумовлений його високою іонізацією і присутністю в ньому високодисперсних аерозолів (особливо, в разі соляних печер, хлориду натрію), а також постійної помірною температурою, вологістю і стабільним тиском. Додаткові лікувальні фактори, характерні для карстових печер, включають підвищену концентрацію вуглекислого газу і радіоактивність повітря.

Встановлено, що печерний і шахтний мікроклімат позитивно впливає не тільки на функції органів дихання, але також на нервову, серцево-судинну, імунну системи. Крім того, що повітря печер бідний на патогенну мікрофлору, негативні іони також мають бактерицидний ефект. В іонізованому повітрі зростає здатність до концентрації, поліпшується сприйняття і спадає агресивність. Соляні аерозолі допомагають розрідженню мокротиння і її виведенню з дихальної системи, очищаючи повітроносні шляхи аж до бронхіол і відновлюючи нормальне функціонування бронхів, а поліпшення дихальної функції в свою чергу сприяє зниженню кров'яного тиску в легеневій артерії і в цілому по організму.

 

Спелеотерапія, як окремий метод лікування і як частина комплексної терапії, показана хворим на бронхіальну астму в легкій і середньотяжкій атонической, інфекційно-алергічної і змішаної формах, хронічним бронхітом, хронічну пневмонію, на поліноз, алергічний риносинуситом, алергічними патологіями шкіри, гіпертонічною хворобою I і II-А стадії.